„Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to cykl krótkich utworów dramatycznych, które ukazywały w krzywym zwierciadle polską rzeczywistość powojenną. Bohaterowie „Teatrzyku Zielona Gęś” to barwna galeria postaci, które reprezentują różne typy ludzkie i wady społeczeństwa. W niniejszym artykule przedstawimy charakterystykę najsłynniejszych bohaterów „Teatrzyku Zielona Gęś”.

Alojzy Gżegżółka

Alojzy Gżegżółka to młody człowiek, który odważnie mówi o tym, co widzi i co go boli. Jest szczery i prawdomówny, co często naraża go na konflikty z otoczeniem. Alojzy jest symbolem idealisty, który pragnie zmienić świat na lepsze.

Hermenegilda Kociubińska

Hermenegilda Kociubińska to poetka, która tworzy utwory w stylu „balkonizmu”. Jej wiersze są pełne patosu i wzniosłych słów, ale często pozbawione głębszego sensu. Hermenegilda jest symbolem poezji nadętej i pretensjonalnej.

Profesor Bączyński

Profesor Bączyński to ekscentryczny naukowiec, który zajmuje się angelologią. Jest roztrzepany i zagubiony w rzeczywistości, ale posiada bogatą wyobraźnię i poczucie humoru. Profesor Bączyński jest symbolem artystycznej duszy, która nie przystaje do szarej rzeczywistości.

Fafik

Fafik to pies redakcyjny „Zielonej Gęsi”. Jest wiernym przyjacielem Alojzego i towarzyszy mu w jego przygodach. Fafik jest symbolem lojalności i przywiązania.

Osiołek Porfirion

Osiołek Porfirion to filozof, który często wygłasza mądre sentencje. Jest spokojny i zrównoważony, zawsze stara się patrzeć na świat z dystansem. Osiołek Porfirion jest symbolem mądrości i życiowego doświadczenia.

Bohaterowie „Teatrzyku Zielona Gęś” to nie tylko zabawne postaci, ale również symbole różnych wartości i postaw. Gałczyński, tworząc te postacie, chciał skłonić czytelników do refleksji nad otaczającą ich rzeczywistością. Do dziś „Teatrzyk Zielona Gęś” zachowuje swoją aktualność i bawi oraz skłania do myślenia kolejne pokolenia czytelników.